הרפורמה של בנט אותנו

אנו קוראים לשר החינוך לעצור מהלך חקיקה שמתמרץ להפריד תלמידים עם מוגבלות ו"מכשיר" את המשך הפלייתם של תלמידים עם מוגבלות הלומדים במסגרות ה"רגילות". מהלך שנעשה בחשאי – ללא שיתוף של תלמידים, הורים, ארגונים, אנשי אקדמיה, אנשי חינוך ואפילו משרדי ממשלה!

  • אנו מאמינים שמקומם של כל התלמידים בבית הספר השכונתי/האזורי, על אף שונותם, ודווקא בשל שונותם.
  • אנו מאמינים שלכל תלמיד יש צרכים שונים והמערכת נדרשת לתת להם מענים כדי לאפשר לכל התלמידים להתקדם וללמוד.
  • זוהי מהות החינוך וזוהי חובתה של המערכת. כך בנוגע לכל תלמיד וכך בנוגע לתלמידים המוגדרים כתלמידים עם צרכים מיוחדים.

כדי שיהיה שוויון הנוסחה ברורה

תקציב בהתאם לצרכי התלמיד אשר "הולך" עם התלמיד לכל מסגרת.

חתמו על העצומה

הצטרפו אלינו ועזרו לנו לבטל את הצעת החוק
גם אני מצטרפ/ת למאבק

הצטרפו למאבק
חתמו על העצומה

נגן וידאו

הנתונים

הדרת תלמידים עם מוגבלות למסגרות נפרדות

בניגוד למגמה הרווחת בעולם, מדינת ישראל של שנת 2018 עדיין מסלילה תלמידים עם מוגבלות למסגרות נפרדות. ההסללה הזו מתרחשת בגלל שמשרד החינוך נותן תקציבים נמוכים מאוד לשילוב. משמעות הדבר היא שאותו ילד יקבל הרבה יותר תמיכות וסיוע בחינוך המיוחד בהשוואה לשילוב. בכך נוצר תמריץ להפנות ילדים עם מוגבלות למסגרות נפרדות. בג"ץ קבע כמה פעמים כי מדובר באפליה. ועדת דורנר שהוקמה בעקבות הבג"ץ קבעה כי 'חינוך מיוחד' הנו שירות שצריך להינתן גם בבתי ספר רגילים וכי 'התקציב הולך אחר הילד' וזאת כדי לקדם את השילוב.

ה"רפורמה" של בנט

שר החינוך פועל בניגוד לפסיקת בג"ץ וועדת דורנר. הוא מכשיר בחקיקה את המשך האפליה.  הרפורמה קובעת שסל השירותים אינו הולך אחר הילד. המשמעות ברורה – במסגרות החינוך המיוחד ימשיכו להינתן שירותים מגוונים בהיקף גדול ואילו בשילוב יינתנו תמיכות מינימליות שאינן מאפשרות שילוב אמיתי. בנוסף באמצעות מנגנון חדש משרד החינוך צפוי לשלול את הזכות לשירותי חינוך מיוחד לילדים עם מוגבלות בתפקוד גבוה. משמעות הדבר, שהם יהיו בבתי ספר רגילים עם אפס תמיכות. בנט מתגאה בכך שהרפורמה כוללת את זכות הבחירה של ההורים. אולם ללא תקציבים שווים הבחירה היא לעג לרש.

מה אנחנו דורשים?

יישום פסיקת בג"ץ והמלצות דורנר. הנוסחה ברורה – תקציב בהתאם לצרכי התלמיד אשר "הולך" עם התלמיד לכל מסגרת. כך יובטח שכל תלמיד עם מוגבלות יקבל את כל השירותים והתמיכות להם הוא זקוק בכל מסגרת- וכך יובטח שכל תלמיד עם מוגבלות יוכל באמת לממש את זכותו לחינוך וללמוד במסגרת "רגילה". הגיע העת לתמרץ שילוב ולא הפרדה! (לקריאת העמדה המפורטת של בזכות כנגד הרפורמה, לחצו כאן).

הצטרפו למאבק - חתמו על העצומה

עזרו לנו לעזור להפסיק את האפליה ולעצור את ה"רפומה" ששר החינוך רוצה להעביר.

ארגונים השותפים למאבק
ארגונים השותפים למאבק

שתפו את העצומה!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן